SED - Sanat Eğitimi Dergisi
www.sanategitimidergisi.com
Cilt 10, Sayı 2  2022/Güz  (ISSN: 2147-8007, E-ISSN: )
Saime UYAR

NO Makale Adı
1662661481 “YOK ETME DÜRTÜSÜ DE YARATICI BİR EYLEMDİR” BANKSY’İN “BALON’LU KIZ” ESERİ ÜZERİNE

Bazı aktivistler ve protest sanat yapan sanatçılar küresel sermayeye karşı, adaletsizliklere karşı günümüz dünyasında bunu sorgulayıcı roller üstlenmişlerdir. Bunlar arasında dünyaca ünlü sokak sanatçısı Banksy, sosyal açıdan önemli mesajları ileterek küreselleşmenin olumsuz etkilerine tepki olarak dikkat çekici eylemlerde bulunmuştur
Sanatının cesur ve basit olması, izleyiciyi ilk etapta kendisine çekmesinde önemlidir. Ancak sanatının ardındaki derinlikler ruhsal algıda kalıcı izler bırakır. Banksy’in sanatının farklı ve önemli olmasındaki en önemli etken, sanatının düşündürücü olması ve kamuoyunda bir farkındalık yaratma çabasıdır.
Sokak sanatının yasadışı vandalizm olarak kınanması ve sıkça kaldırılması Banksy'nin çalışmalarının yapım sürecinde etkin bir rol oynamıştır. Seri şekilde üretilen eserler oldukça kısa sürede, etkili mesajlar vermeyi hedeflemiştir.
Farklı coğrafyalarda ikon haline gelmeyi başaran ünlü çalışması “Balonlu Kız”, sade ve masum görselliğiyle ortaya çıktığı tarihte toplumda bıraktığı etkiden daha fazlasını yok oluşuyla da gösterebilmiştir. Bu durum, kapitalist dünyada sanatın ticarileşmesinin bir eleştirisi olarak politik bir peyzaj sergileyerek sanat tarihinde yerini almıştır.
Anahtar sözcükler: Banksy, Sokak Sanatı, Grafiti, Aktivist, Balonlu Kız